Obavijesti

Protokol o postupanju u slučaju sumnje na zarazu COVID-19

Temeljem Uputa za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. koje su donijeli HZJZ i MZO od 24.8.2020. te Modela i preporuka za provedbu nastave u školskoj godini 2020./2021. koje je donijelo MZO donosimo

Protokol o postupanju u slučaju sumnje na zarazu COVID-19

Znakovi koji upućuju na moguću zarazu COVID-19:

  • povišena tjelesna temperatura ( pod pazuhom > 37,2° C )
  • simptomi respiratorne bolesti – kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja
  • poremećaj osjeta njuha i okusa
  • gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu)

Učenici sa znakovima svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom,
također, ne dolaze u školu.

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu

Kod pojave navedenih znakova bolesti učenik ili djelatnik ostaje kod kuće, javlja se najprije
telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine, koji odlučuje o testiranju prema liječničkoj
indikaciji. O navedenom roditelj ili djelatnik telefonom obavještava školu.

Ako se znakovi bolesti jave tijekom boravka u školi, odmah treba pozvati roditelja te učenika izolirati na 3. katu škole, u sobi 300, do njegovog dolaska

Oboljeli djelatnik odmah napušta ustanovu.

Ravnatelj odmah javlja nadležnom epidemiologu/školskom liječniku:

  • svako grupiranje osoba sa sumnjom na COVID-19 (dva i više djelatnika i/ili/učenika sa sumnjom iz iste sobe/učionice/hodnika i sl.)* kao što se to radi i u slučaju drugih zaraznih bolesti koje se obavezno prijavljuju u Republici Hrvatskoj, a prema Listi zaraznih bolesti čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Hrvatsku
  • svaku pojedinačnu potvrđenu infekciju COVID-19 koju djelatnik, odnosno roditelj imaju obavezu žurno javiti voditeljici turnusa /razredniku koji o tome hitno obavještava ravnateljicu.

Kod pojedinačnog slučaja pojave simptoma koji mogu upućivati na zarazu COVID-19, razredni odjel u pravilu nastavlja dalje s odgojno-obrazovnim radom, dok se kod grupiranja osoba sa znakovima bolesti postupa sukladno mišljenju liječnika.

Kada se kod učenika ili djelatnika utvrdi zaraza COVID-19, postupa se sukladno odluci nadležnog epidemiologa što, između ostalog, znači da se za sve osobe kod kojih se utvrdi da su bile u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom u vrijeme kada je osoba mogla biti zarazna izriče mjera aktivnoga zdravstvenog nadzora u samoizolaciji.

Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID 19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021.

Preuzmi (PDF, 174KB)